Publicēta: 13:14 17. marts, 2020

Vienas stundas darbaspēka izmaksas ceturtajā ceturksnī Latvijā pieauga par 7,7%

Rīga, 17.marts, LETA. Latvijā vienas stundas darbaspēka izmaksas pagājušā gada ceturtajā ceturksnī bija 9,76 eiro, kas, salīdzinot ar 2018.gada attiecīgo periodu, pēc sezonāli neizlīdzinātajiem datiem, ir pieaugums par 7,7% jeb 0,7 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Savukārt, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem, darbaspēka izmaksas minētajā laika periodā palielinājās par 7,5%.

Statistikas pārvaldē informēja, ka vienas stundas darbaspēka izmaksas salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu pieauga visās jomās. 

Tostarp visstraujāk tās pieauga būvniecībā - par 15,3%, veselības un sociālās aprūpes nozarē - par 15,2%, profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozarē - par 12,7%, kā arī administratīvo un apkalpojošo dienestu darbībā - par 11,3%.

Savukārt vismazākais vienas stundas darbaspēka izmaksu pieaugums bija citu pakalpojumu (ietver sabiedrisko, politisko un citu organizāciju darbību, individuālās lietošanas priekšmetu un mājsaimniecības piederumu remontu, ķīmisko tīrītavu, frizieru, skaistumkopšanas un citus pakalpojumus) nozarē - par 1,7%.

Statistikas pārvaldē norādīja, ka darbaspēka stundas izmaksas ietekmē ne tikai darba samaksas un pārējo darbaspēka izmaksu struktūras izmaiņas, bet arī nostrādāto stundu un darbinieku skaita svārstības gada laikā.

Nozarēs, kur bija vērojams visstraujākais vienas stundas darbaspēka izmaksu pieaugums, to ietekmēja regulārās darba samaksas un neregulāro prēmiju un piemaksu kāpums, darba devēju brīvprātīgo sociālo apdrošināšanas iemaksu (papildu pensiju, veselības, dzīvības apdrošināšanas iemaksas u.c.) pieaugums, kā arī nostrādāto stundu skaita samazinājums.

2019.gada ceturtajā ceturksnī lielākās vienas stundas darbaspēka izmaksas bija finanšu un apdrošināšanas darbību nozarē (17,94 eiro), informācijas un komunikācijas pakalpojumos (15,93 eiro), valsts pārvaldē un aizsardzībā; obligātā sociālā apdrošināšanā (12,38 eiro), elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē (12,31 eiro), kā arī ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē (11,55 eiro).

Savukārt zemākās vienas stundas darbaspēka izmaksas bija izmitināšanas un ēdināšanas (6,96 eiro), citu pakalpojumu nozarē (7,31 eiro), izglītībā (7,91 eiro), mākslas, izklaides un atpūtas nozarē (8,01 eiro), nekustamo īpašumu nozarē (8,09 eiro), kā arī tirdzniecībā (8,45 eiro).

https://infogram.com/dargako-vienas-stundas-darbaspeka-izmaksu-tops-1hxr4z1k7qwq2yo?live

  • LETA