Publicēta: 01:51 22. oktobris, 2019

Komisija sāks vērtēt ar nākamā gada budžetu saistītos likumprojektus

Rīga, 22.okt., LETA. Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija šodien sāks darbu pie nākamā gada budžeta likumprojektu paketes.

Uz sēdes pirmo daļu, kas sāksies plkst.9, uzaicināts Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) un Fiskālās disciplīnas padomes pārstāvis.

Pusdienlaikā, plkst.13.30 komisija vērtēs neatkarīgajām institūcijām paredzēto finansējumu. Uz šī jautājuma apspriešanu uzaicināti Valsts prezidenta kancelejas, Satversmes tiesas un Finanšu ministrijas, Augstākās tiesas, Tieslietu padomes, Ģenerālprokuratūras, Tiesībsarga biroja, Valsts kontroles, Datu valsts inspekcijas, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes un Finanšu ministrijas pārstāvji.

Pēcpusdienā, sākot no plkst.15.30, komisija skatīs valsts budžeta pavadošo likumprojektu paketi, spiežot par Izglītības un zinātnes ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Ekonomikas ministrijas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas budžetu projektiem un pavadošajiem likumprojektiem.

Ar valsts budžetu saistītus jautājumus šodien izskatīs arī citas parlamenta komisijas.

Darbs pie valsts budžeta un to pavadošo likumprojektu paketes turpināsies arī rīt, 24.oktobrī.

Kā ziņots, Saeima pagājušajā nedēļā izskatīšanai parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā nodevusi likumprojektu par par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2020-2022.gadam, kā arī likumprojektu "Par valsts budžetu 2020.gadam". 

Saeima apņēmusies nākamā gada budžetu izskatīt raiti, to pieņemot līdz valsts svētkiem. Paredzēts, ka pirmajā lasījumā budžetu varētu skatīt jau 30.oktobrī, savukārt otrais jeb galīgais lasījums budžetam varētu būt 13.novembrī un 14.novembrī.

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) iepriekš uzsvēra, ka šis budžets ir īpašs ar to, ka pie tā strādājušas piecas koalīcijas partijas, kas nozīmē, ka katrai no politiskajām partijām bija jādomā arī par kompromisu. Līdz ar to nevarētu teikt, ka šajā budžetā ir kāda viena ļoti spilgta prioritāte, piebilda politiķe.

Budžeta projekts neapmierina opozīcijā darbojošos deputātus. Partijas "Saskaņa" politiķi, kuri jau līdz šim uzsvēruši, ka budžetu neatbalstīs, norādīja, ka nākamā gada budžets ir cinisks, turklāt šāda budžeta pieņemšana nozīmētu pārkāpt Saeimas deputāta zvērestu.

No 2020.gada budžetā plānotajiem izdevumiem desmit miljardu eiro apmērā 35% tiks novirzīti sociālajai aizsardzībai

Ministru kabinets iepriekš ārkārtas sēdē atbalstīja 2020.gada budžetu, kurā konsolidētie budžeta ieņēmumi prognozēti 9,89 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi - desmit miljardu eiro apmērā. Salīdzinājumā ar 2019.gada budžetu, nākamgad ieņēmumi augs par 717,1 miljonu eiro, bet izdevumi - par 610,1 miljonu eiro.

Valsts pamatbudžeta ieņēmumi 2020.gadā prognozēti 6,88 miljardi eiro un izdevumi plānoti 7,22 miljardi eiro. Valsts pamatbudžeta izdevumu palielinājums, salīdzinot ar 2019.gada plānu, ir 400 miljoni eiro jeb 5,9%. Izdevumu palielinājums ir 325,2 miljoni eiro, kas paredzēts izdevumiem valsts pamatfunkciju finansēšanai.

  • Anastasija Tetarenko
  • LETA