Šodien svarīgākais
LETA un DW saņem 437 500 eiro finansējumu no "Google" video sižetu automātiskās dublēšanas platformas izstrādei
Publicēta: 15:34 12.07.2017.

Rīga, 12.jūl., LETA. Nacionālā informācijas aģentūra LETA kopā ar Vācijas sabiedrisko raidorganizāciju "Deutsche Welle" ir saņēmusi finansējumu 437 500 eiro apmērā no "Google" Digitālo ziņu iniciatīvas ("Google DNI") Inovāciju fonda video sižetu automātiskās tulkošanas un dublēšanas platformas izstrādei, informē aģentūras LETA pētnieciskās laboratorijas pētnieks Renārs Liepiņš.

Projekta mērķis ir izveidot video sižetu automātiskas tulkošanas un dublēšanas platformu "News.Bridge", kas apvienos un saslēgs kopā automātiskās transkribēšanas, tulkošanas un balss sintēzes rīkus.

Kā norāda Liepiņš, platformā žurnālisti varēs ievadīt video sižetu kādā no patlaban atbalstītajām 80 valodām, rezultātā iegūstot to pašu video ar dublētu audio jebkurā citā no atbalstītajām valodām. Projekta īstenošanas rezultātā, pēc pētnieka teiktā, sagaidāma daudz plašāka un ātrāka pasaules ziņu pieejamību ikvienam saprotamā valodā.

"Šobrīd pasaulē ir aktīvas vairāk nekā 7000 valodas, kas nozīmē, ka, lai arī kurā valodā mēs runājam, tik un tā lielākā daļa pieejamo ziņu ir mums nesaprotamas. Līdz ar to varam sekot tikai tām ziņām, ko kāds ir pārtulkojis mūsu valodā," skaidro Liepiņš.

Viņš norāda, ka salīdzinoši dārgā un laikietilpīgā tulkošanas procesa dēļ plašākai publikai ir pieejamas tikai tās ziņas, kuras ir pašas populārākās.

"Tas varētu mainīties tuvākajos gados, pateicoties straujajam zinātniskajam progresam dabīgo valodu apstrādes tehnoloģijās, kas ļauj automātiski pārvērst runu tekstā, tulkot tekstus starp dažādām valodām un visbeidzot - iegūt sintezētu runu no teksta," uzsver LETA pētnieciskās laboratorijas pētnieks.

Pēc Liepiņa paustā, LETA un DW kopīgi īstenotais projekts nodrošinās dabīgās valodas apstrādes tehnoloģijas pieejamību plašākai publikai, it sevišķi ziņu redakcijām.

"Google DNI" izveidots sadarbībā ar ASV tehnoloģiju kompāniju "Google" un ziņu redakcijām Eiropā, lai atbalstītu augstas kvalitātes žurnālistiku ar tehnoloģiju un inovāciju palīdzību, teikts fonda mājas lapā. Fonda mērķis ir veidot ilgtspējīgu ziņu ekosistēmu, paralēli veicinot inovācijas digitālajā žurnālistikā ar nepārtrauktu tehnoloģiju un ziņu sektoru savstarpēju sadarbību un dialogu.

Šogad "Google DNI" fonda finansējums tiek sadalīts jau trešo reizi. Kopumā tika iesniegti 988 projekti, kuros tiks piešķirti gandrīz 22 miljoni eiro 107 projektiem 27 valstīs.

LETA un DW atbalstītais projekts ierindojas lielo projektu kategorijā, un tā kopējās izmaksas paredzētas 600 000 eiro. No tiem "Google DNI" Inovāciju fonds piešķīris 70% jeb 437 500 eiro.

Jau ziņots, ka iepriekš LETA un DW no "Google DNI" ieguva 50 000 eiro finansējumu, lai izveidotu prototipu rīkam, kas ļauj automatizēt ziņu video tulkošanu.

Ar ko līdzīgu LETA nodarbojas arī liela apjoma datu (big data) pētniecības projektā "SUMMA" ("Scalable Understanding of Multilingual Media"), kura laikā tiek attīstītas un ieviestas mākslīgā intelekta tehnoloģijas daudzvalodu ziņu apstrādes procesā. Latviju projektā pārstāv LETA, tajā piedalās arī Lielbritānijas un Vācijas sabiedriskās raidorganizācijas BBC un DW, Edinburgas universitāte, Šveices IDIAP pētniecības institūts un vēl četri partneri no Lielbritānijas, Portugāles un Kataras.

Projekts tiek īstenots kopš 2016.gada sākuma un ilgs trīs gadus, un tā kopējais finansējums ir deviņi miljoni eiro, no kuriem aģentūra LETA saņems 1,16 miljonus eiro. Šis ir lielākais Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas atbalsta programmas "Horizon 2020" ("Apvārsnis 2020") projekts IKT nozarē Latvijā.


LETA
12.07.2017.


Meklēšana