Publicēta: 10:53 12. jūnijs, 2019

Pētījums: Latvijā kontrabandas preču pircēju skaits pēdējos gados samazinās

Rīga, 12.jūn., LETA. Latvijā kontrabandas preču pircēju skaits pēdējos gados samazinās, tomēr tas joprojām ir pietiekami liels, trešdien Nacionālajā kontrabandas problemātikas forumā sacīja pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš.

Pētījuma dati liecina, ka šogad 11% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju ir pirkuši kontrabandas tabaku, 5% ir pirkuši kontrabandas degvielu, bet 4% - kontrabandas alkoholu, savukārt 2013.gadā kontrabandas tabaku pirka 27% iedzīvotāju, bet kontrabandas degvielu un arī kontrabandas alkoholu - 15% iedzīvotāju.

"Ir redzama pozitīva samazinājuma dinamika, tomēr joprojām kontrabandas pircēju skaits ir diezgan liels," sacīja Kaktiņš.

Viņš norādīja, ka vidējais kontrabandas tabakas pircēju skaits valstī ir 11%, taču Latgalē kontrabandas tabaku ir pirkuši 16% iedzīvotāju, bet kontrabandas degvielu - 8%.

Kaktiņš norādīja, ka atsevišķi vērtējot tikai smēķētājus, katrs trešais ir atzinis, ka pēdējā gada laikā pircis kontrabandas tabaku.

Jautāti par kontrabandas iegādes iemesliem, aptaujātie galvenokārt atzīst, ka tās ir lētākas, 18% saka, ka nav nekādas kvalitātes atšķirības, bet 8% atzinuši, ka to dara "par spīti valstij".

Tajā pašā laikā aptaujā arī secināts, ka pēdējā mēneša laikā no kontrabandas neko nav pirkuši 76% aptaujāto, bet 24% ir iegādājušies kaut ko no kontrabandas precēm.

Uz jautājumu, cik daudzi zinātu, kur var iegādāties kontrabandas preces, katrs trešais respondents atbildējis, ka zinātu, kur nopirkt kontrabandas cigaretes, katrs ceturtais - zinātu, kur iegādāties kontrabandas alkoholu, bet 12% zinātu, kur var iegādāties kontrabandas degvielu. Tostarp Latgalē 25% iedzīvotāju nepieciešamības gadījumā zinātu, kur nopirkt kontrabandas degvielu.

Aptaujā 2019.gadā 62% respondentu atbildējuši, ka kontrabandas preču iegāde ir nosodāma. Vienlaikus no kontrabandas pircējiem gandrīz katrs ceturtais uzskatīja, ka šāda rīcība ir nosodāma, sacīja Kaktiņš.

Tāpat 54% aptaujāto pauduši uzskatu, ka būtu jāsoda arī kontrabandas pircēji, turklāt 30% domā, ka sodiem būtu jābūt bargākiem. Savukārt 30% aptaujāto norādījuši, ka pircēji nebūtu jāsoda.

Kaktiņš sacīja, ka jaunākajā pētījumā 20% no aptaujātajiem atzinuši, ka cīņa ar kontrabandu Latvijā ir sekmīga, kamēr 2013.gadā šādi uzskatīja 8% respondentu. Vienlaikus 55% aptaujāto minējuši, ka cīņa ar kontrabandu ir jāpastiprina, bet 2013.gadā tā domāja 46% iedzīvotāju.

SKDS aptauju veica šogad maijā, tiešo interviju veidā aptaujājot 1017 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

  • LETA