Šodien svarīgākais
KP par neatļautu vienošanos vērsusies pret četriem būvmateriālu tirgotājiem un diviem piegādātājiem
Publicēta: 17:18 05.10.2017.

Rīga, 5.okt., LETA. Par aizliegtu vienošanos būvmateriālu tirdzniecībā Konkurences padome (KP) vērsusies pret četriem būvmateriālu tirgotājiem un diviem piegādātājiem, aģentūrai LETA apstiprināja viena no KP sodītā uzņēmuma AS "Kesko Senukai Latvia" pārstāve Aīda Šmits.

Viņa atklāja, ka "Kesko Senukai Latvia", kas ir veikalu tīkla "K-Rauta" biznesa pārņēmēja, pēc KP ieskatiem, arī ir aizliegtās vienošanās dalībniece.

"KP ir veikusi izmeklēšanu par iespējamām Konkurences likumam neatbilstošām darbībām pret diviem piegādātājiem un četriem tirgotājiem, kas darbojas Latvijā, un 4.oktobrī ir paziņojusi pieņemto lēmumu. KP lēmumā norādīts, ka "Kesko Senukai Latvia" ir bijusi apgalvoto darbību dalībniece. "Kesko Senukai Latvia" rūpīgi iepazīsies ar KP lēmumu un lems, vai to pārsūdzēt," teica Šmits.

Viņa arī precizēja, ka izmeklēšana un darbības, par kurām KP ir vērsusies pret lietā iesaistītajiem uzņēmumiem, notikušas vēl tad, kad "Kesko Senukai Latvia" nebija kļuvusi par daļu no "Kesko Senukai grupas", tolaik darbojoties ar nosaukumu AS "Rautakesko".

Sodīto uzņēmumu vidū ir arī SIA "Tirdzniecības nams "Kurši"", aģentūrai LETA apstiprināja uzņēmuma pārstāve Ināra Rubene, piebilstot, ka patlaban plašāku komentāru uzņēmums nevar sniegt.

"Atsūtītais lēmums ir gana apjomīgs - kopā ar pielikumu tas ir uz 129 lapām, tāpēc, pirms neesam ar to rūpīgi iepazinušies, atbildi uz jautājumu par tālāko rīcību, kā arī naudas soda apmēru nevaru sniegt," teica Rubene.

Atbilstoši iepriekš KP sniegtajai informācijaio sodīto tirgotāju vidū varētu būt arī uzņēmums SIA "Krūza", kuras pārstāvji šo informāciju pagaidām gan nav apstiprinājuši.

Jau vēstīts, ka KP sodījusi būvmateriālu tirgotāju "Depo DIY" ("Depo") ar 3,7 miljonu eiro sodu par dalību mazumtirgotāju kartelī, savukārt uzņēmumus lēmumu pārsūdzēs. Lēmumu par sodu "Depo" saņēmis vakar, 4.oktobrī.

"Depo" sev izvirzītajām apsūdzībām kategoriski nepiekrīt un gatavojas izmantot visas likumā paredzētās tiesības aizstāvībai, uzsvērts "Depo" paziņojumā. "Depo" pārstāvji informēja, ka KP pārbaudi uzņēmumā "Depo" sākusi pēc būvmaterilāu izplatītāja SIA "Knauf" darbības izvērtējuma, kuras laikā KP ieguvusi arī materiālus par "Knauf" centieniem panākt augstāku mazumtirdzniecības cenu noteikšanai "Knauf" produkcijai.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka pirms gada KP piemēroja 1,6 miljonu eiro sodu "Knauf" un "Knauf" uzņēmumu grupas SIA "Norgips" mātessabiedrībai Polijā "Norgips".

Abi uzņēmumi vismaz no 2009.gada līdz 2014.gadam klientiem - lielākajiem būvmateriālu mazumtirgotājiem, "Depo", "K-Rauta", "Krūza" un "Kurši" - piemērojuši lojalitāti veicinošu atlaižu sistēmu, kas ierobežoja mazumtirgotāju iespējas izvēlēties citus piegādātājus un kavēja pārkāpumā sodīto uzņēmumu konkurentu ienākšanu tirgū. KP norādīja, ka konkurenci ierobežojošās atlaižu sistēmas noteikumi ilgstoši radīja motivāciju mazumtirgotājiem prioritāri iepirkt "Knauf" grupas uzņēmumu ģipškartonu un citus šīs grupas uzņēmumu ražotos un izplatītos būvmateriālus pēc iespējas lielākā apjomā.

Ainārs Sauka
LETA
05.10.2017.