Publicēta: 18:07 3. maijs, 2022

"Moody’s" saglabā Latvijas kredītreitingu "A3" līmenī

Rīga, 3.maijs, LETA. Starptautiskā kredītreitingu aģentūra "Moody’s" apstiprinājusi Latvijas kredītreitingu "A3" līmenī, saglabājot stabilu kredītreitinga nākotnes novērtējumu, aģentūru LETA informēja Valsts kases pārstāvji.

Kā noteicošos faktorus Latvijas kredītreitinga saglabāšanai esošajā augstajā līmenī "Moody’s" min progresu Latvijas enerģētiskās neatkarības stiprināšanā, kā arī NATO karaspēka kā drošības garanta klātbūtni Latvijā, kas mazina ģeopolitiskās spriedzes riskus valsts drošībai.

Aģentūra sagaida, ka Krievijas kara Ukrainā ietekme uz Latvijas ekonomiku un fiskālajiem rādītājiem būs samērā ierobežota.

Lai gan Latvija vēsturiski ir bijusi gandrīz pilnībā atkarīga no Krievijas gāzes importa, aģentūra uzsver, ka kopš 2014.gada Baltijas valstis ir veikušas virkni pasākumu energoresursu avotu dažādošanai un nepieciešamās infrastruktūras izveidei, un atzinīgi novērtē Latvijas gatavību un proaktīvu pieeju enerģētiskās drošības politikas veidošanā.

Ņemot vērā Krievijas kara Ukrainā ietekmi uz Latvijas eksporta un importa rādītājiem, kā arī patērētāju pirktspējas samazināšanos straujās inflācijas dēļ, "Moody’s" prognozē, ka Latvijas ekonomikas izaugsme 2022.gadā būs pozitīva, bet salīdzinoši vāja - 1,3%. 

Tomēr, ņemot vērā Latvijas tautsaimniecības spēju ātri pielāgoties ārējiem satricinājumiem, "Moody’s" uzskata, ka arī šoreiz Latvijas uzņēmumi spēs novirzīt lielāko daļu eksporta uz citiem tirgiem, kā arī tuvākajos gados samazināt importu no Krievijas un Baltkrievijas tirgiem, tādējādi ierobežojot kara ilgstošas negatīvas ietekmes risku uz Latvijas ekonomiku.

"Moody’s" prognozē, ka vājāka ekonomikas izaugsme un pieaugošie valsts budžeta izdevumi, tostarp atbalstam energoresursu cenu kāpuma ietekmes mazināšanai, valsts aizsardzības spēju stiprināšanai un ukraiņu bēgļu izmitināšanai, palielinās valsts budžeta deficītu. 

Aģentūras vērtējumā valsts parāds šogad varētu pieaugt līdz aptuveni 47,4% no iekšzemes kopprodukta, taču tas joprojām saglabātos zemākā līmenī nekā Latvijai līdzīga kredītreitinga valstīm.

Iepriekšējo Latvijas kredītreitinga novērtējumu "Moody’s" sniedza 2021.gada 14.maijā, Latvijas kredītreitingu apstiprinot esošajā "A3" līmenī ar stabilu kredītreitinga nākotnes novērtējumu.

  • LETA