Publicēta: 13:16 29. jūnijs, 2020

Mazumtirdzniecības apgrozījums maijā Latvijā samazinājies par 0,6%

Rīga, 29.jūn., LETA. Latvijas mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums šogad maijā, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmās cenās samazinājies par 0,6% salīdzinājumā ar 2019.gada attiecīgo periodu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tostarp pārtikas preču mazumtirdzniecībā bijis pieaugums par 1,6%, kamēr nepārtikas preču mazumtirdzniecības apmēri, neieskaitot autodegvielas mazumtirdzniecību, samazinājušies par 3,9%. Vienlaikus autodegvielas mazumtirdzniecības apmēri gada laikā pieauguši par 3,3%.

Salīdzinot ar 2019.gada maiju, būtiskākais apgrozījuma kāpums bija mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecībā (par 25%), mazumtirdzniecībā pa pastu vai interneta veikalos (par 16,5%) un nespecializētajos veikalos, kur pārsvarā pārdod nepārtikas preces (par 7,3%). 

Nozīmīgākais apgrozījuma kritums bija mazumtirdzniecībā stendos un tirgos (par 34,2%), apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu mazumtirdzniecībā (par 27,8%) un informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu mazumtirdzniecībā specializētajos veikalos (par 6,3%).

Mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums faktiskajās cenās, neņemot vērā kalendāra dienu ietekmi, šogad maijā salīdzinājumā ar pagājušā gada maiju samazinājās 4,7%.

2020.gada maijā, salīdzinot ar aprīli, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums pieauga par 7,8%. 

Tostarp pārtikas preču mazumtirdzniecībā bija pieaugums par 2,8%, kamēr nepārtikas preču mazumtirdzniecības apmērs, neieskaitot autodegvielas mazumtirdzniecību, palielinājās par 13,4%, bet autodegvielas mazumtirdzniecībā bija kāpums par 5,4%.

Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, būtiskākais apgrozījuma pieaugums bija apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu mazumtirdzniecībā (par 73,9%), informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu mazumtirdzniecībā specializētajos veikalos (par 31,8%) un nespecializētajos veikalos, kur pārsvarā pārdod nepārtikas preces (par 31,1%). 

Savukārt nozīmīgākais apgrozījuma kritums bija mazumtirdzniecībā pa pastu vai interneta veikalos (par 7,1%) un mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecībā (par 4,7%).

2020.gada maijā, salīdzinot ar aprīli, mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums faktiskajās cenās, neņemot vērā sezonalitāti, pieauga par 11,7%.

Statistikas pārvaldē arī norādīja, ka apgrozījuma pieaugumu, salīdzinot ar aprīli, atsevišķās nozarēs ietekmēja lēmums no 12.maija atcelt liegumu tirdzniecības centriem strādāt nedēļas nogalēs un svētku dienās.

https://infogram.com/mazumtirdznieciba-latvija-1g3qnmxzndzj2lw?live

  • LETA