Publicēta: 15:29 30. aprīlis, 2021

Investori un attīstītāji norāda uz interesi par īres namu būvniecību

Rīga, 30.apr., LETA. Investori un attīstītāji būtu ieinteresēti veikt ieguldījumus īres namu būvniecībā, piektdien Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA) rīkotajā tiešsaistes diskusijā par gaidāmajām pārmaiņām, ko nesīs jaunais Dzīvojamo telpu īres likums, atzina tās dalībnieki.

Baltijas komerciālā nekustamā īpašuma ieguldījumu pārvaldnieka "SG Capital" partneris Harijs Švarcs stāstīja, ka jaunais Dzīvojamo telpu īres likums ir pozitīvs solis uz priekšu, stiprinot īpašuma tiesības.

"Jebkurām investīcijām zūd jēga, ja īpašuma tiesības nav aizsargātas. Ja investīcijas nav aizsargātas, tad daudzi investori potenciālo tirgu nemaz neizskata. Pasaulē ir milzīgs pieprasījums pēc investīcijām īres tirgū un arī Latvijā tāds būs," sacīja Švarcs.

Viņš piebilda, ka arī "SG Capital" vērtē šo segmentu kā investīciju objektu, turklāt ne tikai Rīgā, bet arī reģionos. Vienlaikus Švarcs skaidroja, ka reģionos jāmeklē sadarbības iespējas ar valsti, jo tikai uz komerciāliem pamatiem uzbūvēt īres namus reģionos un gūt no tiem atdevi būtu grūti.

Nekustamā īpašuma attīstītāja "Bonava Latvija" valdes priekšsēdētajs Mareks Kļaviņš sacīja, ka "Bonava" grupā kopumā īres namu tirgū veidojas aptuveni trešā daļa no apgrozījuma. Igaunijā šogad pēc investoru pasūtījuma tiks uzbūvēti divi īres nami un arī "Bonava Latvija" jau diskutē ar investoriem un strādā pie īres namu būvniecības plāniem Latvijā. Kļaviņš piebilda, ka Latvijā uzņēmumam būtu potenciāls būvēt vismaz 100-130 īres dzīvokļus gadā.

Nekustamā īpašuma attīstītāja "YIT Latvija" valdes priekšsēdētājs Andris Božē stāstīja, ka YIT grupa ir aktīva īres namu biznesā, īpaši Somijā. Tāpat YIT grupa jau ir piesaistījusi investorus, lai izveidotu 100 miljonu eiro investīciju fondu ieguldījumiem Baltijas valstīs. No šī fonda 50 miljoni eiro paredzēti investīcijām īres namos Latvijā, sacīja Božē. 

Būvkompānijas un nekustamo īpašumu attīstītāja "Merks" Nekustamo īpašumu attīstības direktors Mikus Freimanis, skaidroja, ka uzņēmumā par īres namu būvniecību ir diskutēts. "Merks" esot gatavs startēt šajā tirgū ar kādu pilotprojektu un šim nolūkam uzņēmums jau ir nolūkojis potenciālus zemesgabalus. 

Savukārt investīciju fonda un nekustamo īpašumu pārvaldnieka "EfTEN Capital" vadītājs Latvijā Viktors Savins pastāstīja, ka "EfTEN Capital" pagājušajā jau ir izveidojis investīciju fondu ieguldījumiem īres tirgū. "Esam gatavi attīstītāju sadarbības piedāvājumiem. Prognozēju, ka arī Rīgas centra īres tirgus pakāpeniski kļūs pieejamāks vietējiem iedzīvotājiem, ne tikai ārzemniekiem," sacīja Savins. 

Attīstītāji atzina, ka Rīgā līdz ar jauno īres regulējumu šobrīd ir pievilcīgākais īres tirgus no Baltijas valstu galvaspilsētām - gan īres cenu, gan progresīvākās likumdošanas ziņā. 

Vienlaikus attīstītāji norādīja, ka Latvijā novērojama ļoti slikta situācija īres dzīvokļu pārvaldīšanā, jo trūkst profesionālu dzīvokļu pārvaldītāju un ēku apsaimniekošana ir ļoti neefektīva - daudzu īpašnieku dzīvokļu ēkās ir teju neiespējami vienoties par remontdarbiem, renovēšanu un citiem nozīmīgiem jautājumiem.

Diskusijas dalībnieki atzina, ka kaut kādas pārmaiņas īres tirgū un īres namu būvniecībā varētu sagaidīt ne ātrāk kā pēc diviem vai trīs gadiem, jo nekustamo īpašumu bizness prasa ilgu termiņu. Savukārt aptuveni pēc pieciem gadiem īres tirgū jau varētu būt ievērojams īres namu piedāvājums. 

  • LETA