Publicēta: 16:32 19. februāris, 2021

Ražotājcenas Latvijas rūpniecībā janvārī pieaugušas vidēji par 0,7%

Rīga, 19.febr., LETA. Latvijas rūpniecībā vidējais ražotājcenu līmenis 2021.gada janvārī, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu, palielinājies par 0,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis 2021.gada janvārī salīdzinājumā ar pagājušā gada janvāri samazinājies par 0,2%, savukārt eksportētajai produkcijai cenu līmenis palielinājies par 1,5%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas gada laikā augušas par 0,6%, bet eksportam uz ārpus eirozonas valstīm - par 2,2%.

Būtiskākā ietekme uz ražotājcenu izmaiņām gada laikā bija cenu pieaugumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā, izņemot mēbeles. Pazeminošā ietekme bija cenu kritumam gāzes apgādē, siltumapgādē, elektroenerģijas apgādē un ražošanā.

Savukārt 2021.gada janvārī, salīdzinot ar 2020.gada decembri, ražotājcenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājies par 1%. 

Tostarp vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis mēneša laikā audzis par 0,9%, bet eksportētajai produkcijai - par 1%. Eksportam uz eirozonas valstīm ražotāju cenu līmenis samazinājies par 0,1%, savukārt eksportam uz ārpus eirozonas valstīm pieaudzis par 1,9%.

Paaugstinoša ietekme uz ražotājcenu izmaiņām mēneša laikā bija cenu pieaugumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā, izņemot mēbeles, kā arī atkritumu savākšanā, apstrādē un izvietošanā; materiālu pārstrādē. Pazeminoša ietekme bija cenu samazinājumam atsevišķu pārtikas produktu ražošanā, gāzes apgādē, elektroenerģijas apgādē un sadalē.

Šogad informāciju par ražotāju cenām rūpniecībā sniedz apmēram 600 uzņēmumu. Ražotājcenu indeksa rūpniecībā aprēķinos papildus izmanto arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātos tarifus atsevišķiem pakalpojumiem un uzņēmumiem. Indeksa aprēķinos tiek izmantoti apmēram 2400 cenu, tostarp 1300 cenu par vietējā tirgū un 1100 cenu par eksporta tirgos realizēto produkciju un rūpnieciskajiem pakalpojumiem.

Pārskatu par ražotājcenām rūpniecībā janvāri iesniedza 99,5% uzņēmumu.

https://infogram.com/rupniecibas-razotajcenu-izmainas-1grv02g09kzep1x?live

  • LETA