Publicēta: 13:42 15. maijs, 2024

Uzņēmumu kreditēšanas potenciāls netiek pilnībā izmantots

Rīga, 15.maijs, LETA. Uzņēmumu finanšu pārskati liecina, ka kreditēšanas potenciāls netiek pilnībā izmantots, trešdien Finanšu nozares asociācijas jaunākā Kreditēšanas indeksa prezentācijā sacīja asociācijas Kreditēšanas komitejas līdzpriekšsēdētājs un "Swedbank" Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītājs Ainārs Balcers.

Kreditēšanas indekss pērn pieaudzis līdz 130 punktiem no 125 punktiem 2022.gadā. Balcers atzina, ka indekss ir ar pozitīvu tendenci, bankas spēj kreditēt, bet uzņēmēju aizņemšanās potenciāls ir lielāks nekā uzņēmumi patlaban aizņemas.

Pērn nedaudz palielinājusies banku spēja kreditēt, kur no 159 indeksa punktiem 2022.gadā šis rādītājs pērn ir sasniedzis 162 punktus. Balcers skaidroja, ka to veicinājis brīvo līdzekļu pieejamības pieaugums bankās, kā arī nelielais kredītu atmaksu kavējumu īpatsvars.

Tikmēr banku vēlme kreditēt pieaugusi straujāk un pērn sasniedza 108 indeksa punktus salīdzinājumā ar 2022.gadu, kad banku vēlme kreditēt tika vērtēta ar 96 punktiem. Balcers skaidroja, ka banku riska apetīte nav mainījusies, vienlaikus kapitāla atdeve pērn bijusi virs vidējā Eiropas Savienības līmeņa. Taču kavējošais faktors joprojām ir augstais ēnu ekonomikas līmenis.

Aizņēmēju vēlme aizņemties pērn samazinājusies no 112 punktiem 2022.gadā līdz 110 punktiem pērn. Balcers skaidroja, ka izsniegto aizdevumu apmērs pērn nav pieaudzis, kā arī samazinājies jaunu kredītu pieaugumu skaits. Arī vairākas nozares saskārušās ar izaicinājumiem, īpaši lauksaimniecība un meža nozare.

Aizņēmēju spēja aizņemties 2023.gadā sasniedza 141 indeksa punktu salīdzinājumā ar 131 punktu 2022.gadā. To veicinājusi nodokļu parādu samazināšanās, iekšzemes kopprodukta pastāvīgā izaugsme, mēneša vidējās darba samaksas kāpums, kā arī uzņēmumu uzkrātā kapitāla pieaugums, teica Balcers.

Viņš atzina, ka kreditēšanas vide kopumā Latvijā ir ar potenciālu - inflācija samazinās, algas aug, uzņēmumu aizņemšanās potenciāls netiek pilnībā izmantots, tāpēc ir pamats piesardzīgam optimismam.

Finanšu nozares asociācija indeksu izstrādājusi, sadarbojoties ar virkni vadošo Latvijas speciālistu ekonomikas un kreditēšanas jomā, kā arī analizējot labākos starptautiskās prakses piemērus.

  • LETA